Människan är till sin natur problemfokuserad. Vi har en förmåga att fastna vid det negativa i sammanhanget vi befinner oss i. Psykologer som har studerat detta fenomen har nått flera intressanta resultat, bland annat att vi tenderar att beskriva känslor med negativt laddade termer.
Författarna till boken ”Switch — How to change things when change is hard” hänvisar till en studie där man konstaterat att av de 24 mest ”emotionella” orden i det engelska språket är endast 6 stycken positiva! Titta här:
- Angry, Annoyed, Appalled, Apprehensive, Ashamed
- Bewildered, Betrayed
- Confused, Confident, Cheated, Cross
- Delighted, Depressed, Disappointed
- Ecstatic, Excited, Emotional, Envious, Embarrassed, Furious, Frightened
- Great
- Happy, Horrified
Författarna refererar också till en annan studie som visar att människor som tittar på fotografier ägnar mer tid åt de fotografier som skildrar dåliga förhållanden än de fotografier som skildrar bra förhållanden. På samma sätt kan föräldrar prata i timmar med sina barn om dåliga betyg. Men varför pratas det inte lika länge när barnet får bra betyg? Sämre egenskaper hos vänner och bekanta gör större avtryck i oss än deras positiva egenskaper. ”People pay closer attention to the bad stuff, reflect on it more, remember it longer, and weigh it more heavily in assessing the person overall.”
Det är därför inte förvånande att medarbetare i en föränderlig organisation lägger mer fokus på problematiska aspekter av förändringsprocessen. Istället ligger ansvaret på ledningen och förändringsagenterna som ständigt måste lyfta fram det positiva och ägna mer tid åt alla ”bright spots”. Hetsa inte förbi något som har gått bra, helsa inte förbi ett framgångsrikt möte, hetsa inte förbi en avslutad fas. Stanna istället upp för att reflektera över varför det gick bra. Inför ett lösningsfokuserat perspektiv, till skillnad från ett problemfokuserat perspektiv, genom att ge positiva förlopp lika mycket uppmärksamhet, om inte mer.

Det är jag som är Jeanette Fors-Andrée -- expert på kris-kommunikation, krishantering och förändringsprocesser, och kommunikationskonsult på den globala byrån
Beställ boken
Internetworld: "De flesta vill gå och gömma sig när en krissituation uppstår, men det är precis det man inte ska göra, anser kriskommunikationsexperten Jeanette Fors-Andrée. Ta krisen på allvar, kommunicera och svara på frågorna är några av råden hon ger." Intervjun från september 2011 finns
På omslaget: Läs Computer Swedens artikel där jag kommenterar Twitters utveckling
För Tidnings-kompaniets nyhetsbrev och blogg intervjuas jag om intern-kommunikation i förändringstider och ger konkreta råd till internredaktörer på en arbetsplats som ska genomföra en förändringsprocess. Läs om de vanligaste felen som företag gör. Intervjun från mars 2011 finns 