Reklambyrån BDDP & Fils ligger bakom Frankrikes just nu mest omtalade kampanj. Antirökkampanjen med rubriken ”Fumer, c’est étre l’esclave du tabac” riktar sig mot unga franska rökare. Att röka är att vara slav under tobaken; det är en underkastelse och en typ av naivitet, och inte en typ av frigörelse som många unga människor kanske tror. Reklambyrån använder bilderna nedan för att illustrera det tankesättet. ”Ungdomarna som suger på en cigarett i höjd med gylfen på en kostymklädd man var förstås menad att väcka reaktion”, skriver Aftonbladet.
Men nu anklagas kampanjen för att trivialisera sexuella övergrepp genom att lägga skulden på offret. Resumé berättar att den feministiska organisationen La Meute des Chiennes de Garde kritiserar kampanjen för att banalisera sexuellt våld. ”Jag är bestört. Det här är ett prov på fattig fantasi. När människor inte har någon idé anväder de kvinnliga kroppar i stället”, säger organisationens ordförande.
Det är synd när diskussionen kring sakfrågan — att rökning bland unga i Frankrike fortsätter att öka — förvandlas till att handla om trivialisering av sexuella övergrepp och användning av kvinnliga kroppar. Jag håller med Per Torberger på Pers Värld om att anspelning på sex är berättigat i det här fallet. Varför inte prova en mer provocerande ansats när tidigare mer traditionella kampanjer uppenbarligen inte fungerat? Att inte ta till en mer radikal metod skulle jag säga är bristen på fantasi.
Läs också Per Torbergers svar på kritiken här!


Intervju i chefstidningen Position våren 2013.
Praktisk kriskommunikation (2013) är en ledarskapsbok som vänder sig särskilt till företagsledare, styrelser och chefer. Beställ den på
I Internetworld (juni 2012) intervjuas jag om
I VD-tidningen (maj 2012) beskriver jag hur viktigt det är att
13 december 2012 intervjuades jag av
Internetworld: "De flesta vill gå och gömma sig när en krissituation uppstår, men det är precis det man inte ska göra, anser kriskommunikations-experten Jeanette Fors-Andrée. Ta krisen på allvar, kommunicera och svara på frågorna är några av råden hon ger." Intervjun från september 2011 finns
På omslaget: Läs Computer Swedens artikel där jag kommenterar Twitters utveckling 